وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان
تندیس‌های بودا در بامیان – افغانستان
بزرگ‌ترین تندیس‌های بودا در کشوری که جنگ در آن تمامی ندارد از بین رفت. این تندیس‌ها از جمله بلندترین تندیس‌های بودا در جهان بودند. ارتفاع یکی 53 متر و ارتفاع دیگری 35 متر بود. این دو تندیس 1500 سال قدمت داشتند تا اینکه طالبان در سال 2001 این دو تندیس را نماد بت‌پرستی تشخیص دادند و آن‌ها را با دینامیت تخریب کردند.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
شهر باستان بصری – سوریه
در 2500 سال تاریخ خود همواره محل زندگی انسان‌ها بوده است. بصری زمانی پایتخت بخش عرب نشین امپراتوری روم بود. یکی از مهم‌ترین عمارت‌های این شهر باستانی، تئاتر رومی‌ها بود که قدمت آن به قرن دو بازمی‌گردد. این عمارت تا جنگ‌های اخیر سوریه دست‌نخورده باقی مانده بود. اما باستان‌شناسان اخیرا گفته‌اند که به این عمارت صدمات جبران‌ناپذیری وارد شده است.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
مسجد جامع آلِپو – سوریه
این مسجد در 715 میلادی توسط خلافت اموی بنا شد. مسجد جامع آلِپو در فهرست میراث جهانی قرار داشت و یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای جهان محسوب می‌شد. سیر تخریبی این عمارت در طول اعصار متمادی تکمیل شد. مناره مشهور این مسجد در اواخر قرن 11 تخریب شد. در جنگ‌های داخلی سال 2013، این مسجد به یک ویرانه تبدیل شد. تاریخ‌نویسان از این تخریب به عنوان بزرگترین تخریب میراث سوریه یاد کرده‌اند.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
چرخ‌های آبی هَما – سوریه
زمان اولین ثبت این چرخ‌های آبی که عرضشان 20 متر بود به قرن پنجم برمی‌گردد. این چرخ‌های آبی برای سیستم آبیاری آن موقع ساخته شده بود. هفده چرخ آبی آن تا امروز سالم مانده بودند و به یکی از جذابیت‌های گردشگری شهر هما تبدیل شده بودند. تعدادی از چرخ‌های آن در طول جنگ داخلی اخیر سوریه آتش زده شدند.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
قلعه آلپو – سوریه
قدمت این قلعه به چهار هزار سال می‌رسد. روزهای تیره‌ای را در دوران اسکندر مقدونی، رومی‌ها، مغول‌ها و دولت عثمانی به خود دیده بود. ظاهر این قلعه از قرن 16 به بعد تغییر چندانی نداشت و یکی از محبوب‌ترین میراث جهانی سوریه بود. از این قلعه اخیرا به عنوان یک پایگاه نظامی استفاده شده است. همین مسئله صدمات بسیاری را به آن وارد کرده است.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
بازار آلپو – سوریه
بازار سرپوشیده این شهر باستانی به عنوان یک مرکز خرید مهم در منطقه است. این بازار خود از بازارهای کوچکتر برای خرید یک کالای خاص (پارچه، لباس، غیره) تشکیل شده است. از این بازار سرپوشیده به عنوان تونل در جنگ‌های اخیر استفاده شد که صدمات فراوانی را متوجه آن کرد. این اتفاق موجب شد تا یونسکو از آن به عنوان یک تراژدی یاد کند.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
پل دیرالزور – سوریه
پل معلقی که توسط فرانسوی‌ها ساخته شده یکی از پل‌های محبوب مردم شهر است. منظره بسیار زیبای این پل بر روی رود فرات دیدنی است. از این پل برای تامین سلاح در جنگ اخیر استفاده شد. در نتیجه، این پل تخریب شد. پل سیاسیه این شهر نیز تخریب شد.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
نمرود – عراق
شهر باستانی آشوری‌ها در حوالی استان نینوای عراق منزلگاه گنجینه‌های فراوان امپراتوری‌های پیشین بوده است. مجسمه‌ها، عمارت‌ها و گنج‌های فراوانی در اینجا وجود داشتند. از سال 2003، تاراج‌هایی به این مکان برای به غارت بردن گنجینه‌های آن صورت گرفته است. بسیاری از گنج‌های آن اکنون در ویترین موزه‌های خارجی جای گرفته است.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
دژ کردان – سوریه
این قلعه در زمان جنگ‌های صلیبی در قرن 11 بنا شد. این قلعه دوران جنگ و بلاهای طبیعی را پشت سر گذاشت تا همراه قلعه صلاح‌الدین در سال 2006 در فهرست میراث جهانی قرار گیرد. سال 2013، شورشیان در آن مستقر شدند تا دیوارهای این قلعه توسط حملات هوایی بر علیه آن‌ها آسیب جدی ببیند.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
مقبره یونس – عراق
آرامگاه یونس پیامبر نیز از آسیب جنگ در امان نبود. قدمت این مکان به قرن هشت میلادی برمی‌گردد و از اهمیت خاصی برای مسیحیان و مسلمانان برخوردار است. این مقبره در جریان «کمپین ضد ارتداد» داعشی‌ها در سال 2014 به طور کاملا با مواد انفجاری از بین رفت.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
پالمیرا (تدمر) – سوریه
یونسکو از آن به عنوان «واحه‌ای در بیابان‌های سوریه» یاد می‌کند. شهری که در دوران آرامی‌ها در هزاره دوم قبل از میلاد بنا شده و یکی از پیشرفته‌ترین معماری‌های آن دوران را داشت. این شهر در دوران یونانی-رومی و پارس تکمیل شد. پالمیرا اکنون توسط چپاولگران به غارت برده می‌شود.

نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
موزه نسل‌کشی ارامنه – سوریه
بنای یادبود 1.5 میلیون نفر ارمنی که بین سال‌های 1915 و 1923 کشته شدند. این بنا در دیرالزور قرار دارد و سالانه بازدیدکنندگان فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد. در این مکان یک موزه، یک کلیسا و یک آتش وجود داد. گفتنی است آن آتش را همواره روشن نگه می‌دارند. این مجموعه در سال 2014 توسط داعش به طور کامل تخریب شد.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
شحات – لیبی
شهری کلیدی برای یونانی‌ها و رومی‌ها که در سال 630 قبل از میلاد بنا نهاده شد. این شهر به دلیل اینکه خواستگاه اسطوره‌ها و افسانه‌ها بوده به شهرت رسید. خرابه‌های باقی‌مانده از آن دوران تا عصر حاضر به خوبی مانده بود. اما در زمان انقلاب لیبی، صدمات جبران‌ناپذیری بر آن وارد شد. گورستان منحصر به فرد آن به ویژه آسیب فراوانی دید.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
موزه هنرهای اسلامی – مصر
این موزه میزبان بیش از 100 هزار شی است. مجموعه‌ای ارزشمند که تمام تاریخ اسلام را پوشش می‌دهد. این مجموعه در سال 1881 در قاهره ساخته شد. چند میلیون دلار برای نوسازی این موزه هزینه شد تا در یک بازه هشت‌ساله بازسازی شود. اما پس از افتتاح مجدد، انفجار یک اتومبیل بمب‌گذاری‌شده نزدیک ایستگاه پلیس صدمات فراوانی را به آن وارد کرد. از این رو، مسئولان موزه مجبور شدند دوباره آن را تعطیل کنند.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است

اقامتگاه قائد اعظم – پاکستان
این ساختمان چوبیِ 121 ساله بسیار زیبا است. اینجا خانه اولین حاکم کلی کشور «محمد علی جناح» بود. یک گروه جدایی‌طلب در سال 2013 با راکت به این خانه حمله کرد تا با خاک یکسان شود. اکنون یک ساختمان جدید به جای آن در حال ساخته‌شدن است.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
مسجد العمری – غزه
عمارتی باستانی در قلب شهر قدیمی جبالیا واقع شده و تاریخ آن به عصر مملوک برمی‌گردد. سقف‌ها، دیوارها و گنبد آن در جریان حملات هوایی اسرائیل در جنگ اخیر غزه تخریب شد.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
 
بیروت قدیمی – لبنان
پانزده سال جنگ داخلی و یاغی‌گری و جنگ‌های پیاپی با اسرائیل باعث شد تا به «پاریس خاورمیانه» صدمات فراوانی وارد شود. مقامات مسئول می‌گویند اکنون تنها 400 ساختمان تاریخی از 1200 ساختمان آن باقی مانده است.
 
نوزده عمارت ارزشمند که در جنگ تخریب شده است
<

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.