وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

2. ایران به چه مدت زمانی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نیاز دارد؟

زمانی که کشورهای غربی مدعی می‌شوند که برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند خطرناک باشد و آن کشور قصد ساخت سلاح هسته‌ای را دارد سوال اصلی‌ای که مطرح می‌شود درباره مدت زمان موردنیاز برای رسیدن به این هدف ادعایی است. تایم اشاره می‌کند که برخی کارشناسان بازه زمانی 18 ماهه را در نظر گرفته‌اند اما واشنگتن اعتقاد دارد که ایران ظرف مدت دو تا سه ماه نیز می‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد. این نشریه در ادامه اشاره می‌کند که اوباما رییس‌جمهوری امریکا قصد دارد در این دور از مذاکرات هسته‌ای اطمینان حاصل کند که ایران کمتر از بازه زمانی یکساله قادر به ساخت سلاح هسته‌ای احتمالی نخواهد بود.

3. آیا چین می‌تواند به قدرت اقتصادی شماره یک جهان تبدیل شود؟

سال گذشته، صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود از رقابت نفس‌گیر چین با امریکا خبر داد. چین در سال 2012 میلادی بزرگترین کشوری بود که به تجارت با کشورهای دیگر جهان می‌پرداخت. دولت چین اما در سال‌های اخیر اشاره کرده که هنوز نتوانسته به قدرت شماره یک جهان تبدیل شود. "شینهوا" خبرگزاری دولتی چین با انتشار گزارشی در ماه ژانویه گذشته اعلام کرد که چین کشوری بسیار توسعه یافته و پیشرفته است اما هنوز به اندازه کافی از منابع مالی برخوردار نیست که بتواند مسئولیت‌های بین‌المللی بیش‌تری را برعهده گیرد. با این حال، میزان رشد اقتصادی چین در سال گذشته میلادی به میزان 10 تریلیون دلار افزایش یافته که رشدی پنمج برابر بیش از تجارت چین در یک دهه گذشته بوده است.

4. حضور امریکا در معاهده مشارکت ترنس پاسفیک تا چه میزان به نفع آن کشور خواهد بود؟

یکی از بزرگترین اولویت‌های سیاست خارجی دولت اوباما حضور امریکا در معاهده ترنس پاسیفیک تا پیش از پایان دوران ریاست‌جمهوری او است. کشورهای زیادی این معاهده را امضا کرده‌اند و مجموع ثروت آنان 40 درصد از میزان کل تجارت جهانی و یک سوم تولید ناخالص ملی جهان را شامل می‌شود. به گفته جان کری وزیر امور خارجه امریکا حضور امریکا در این معاهده و پیمان اقتصادی می تواند سالانه 77 میلیارد دلار عاید اقتصاد آن کشور کند و باعث اشتغال زایی برای 650 هزار امریکایی شود. با این حال، بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که این سخن جان کری گزافه‌گویانه و اغراق آمیز بوده و حضور امریکا در آن معاهده تغییر چندانی در وضعیت نیروی کار امریکا ایجاد نخواهد کرد.

5. میزان بهره‌وری اقتصاد آرژانتین چقدر است؟

کشور آرژانتین در حال حاضر به مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. دولت آن کشور اما مدعی شده که اقتصاد آرژانتین در فاصله سال‌های 2007 تا 2012 میلادی با 30 درصد تولید ناخالص ملی (نرخ میانگین رشد سالانه 5.3 درصدی) مواجه بوده است این در حالی است که بررسی‌های انجام شده سال گذشته نشان می‌دهند که رشد تولید ناخالص ملی آرژانتین تنها نیمی بیش از میزان قبلی در سال‌های گذشته بوده و ابعاد اقتصاد آن کشور نیز دستکم 12 درصد کمتر از آمار منتشر شده دولتی بوده است. دولت آرژانتین همچنین مدعی شده که آن کشور با تورمی 2 درصدی مواجه است در حالی که آمار و ارقام موسسه‌های غیردولتی نشان می‌دهند که میزان تورم در آرژانتین تا 40 درصد نیز افزایش یافته است.

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.