وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

شبیه سازی تاسیسات هسته ای ایران درجنگل های تنسی

| سه شنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۰۶ ق.ظ

نیویورک تایمز در ادامه می ­نویسد: برای آنکه دانشمندان آمریکایی تصویر مناسب­ تری از توانائی­ های هسته­ ای ایران داشته باشند نمونه­ ای کپی شده از تاسیسات هسته ا­ی ایران بصورت مخفیانه دراعماق جنگل ­های تنسی ساخته شده است. علاوه بر آن در این تاسیسات کپی برداری شده،سانتریفیوژهای به کار گرفته شد­ه ­اند که شبیه سانتریفیوژهای فعال در ایران هستند. آمریکا این سانتریفیوژها را از لیبی و زمانیکه این کشور دارای برنامه هسته ­ای بود بدست آورده است. دانشمندان هسته­ ای آمریکا در همین رابطه به باراک اوباما  رئیس جمهور آمریکا وعده داده­ اند که این روش بهترین راهی است که می­توانند توانایی واقعی هسته ­ای ایران را بسنجند. در همین رابطه یکی از دانشمندان هسته­ ای آمریکا که با این برنامه مخفی ارتباط دارد گفت: ما چیزهای زیادی درباره سانتریفیوژهای ایران می دانیم. بر اساس این گزارش، هر چند این تاسیسات مخفی در اعماق جنگل های تنسی ساخته شده اما با این وجود ۹ آزمایشگاه اتمی آمریکا از جمله آزمایشگاه های «اوآک ریدج» ،« لس آلموس»، « ولیورمور» در این پروژه درگیر هستند و وظیفه اصلی آنها یافتن راهی برای متوقف کردن پیشرفت هسته­ ای ایران است. به نوشته نیویورک تایمز، نظارت بر این پروژه و آزمایشگاه ­هایی که در این برنامه مشارکت دارند بر عهده «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکاست که از چند دوره قبل به تیم مذاکره کننده هسته ­ای آمریکا در گفتگوهای ایران و ۱+ ۵ اضافه شده است. مونیز چندی پیش به خبرنگاران گفته بود که آمریکا در مذاکرات با ایران به دنبال ارائه یک راه حل فنی است و به نظر می­رسد که این راه حل فنی از پروژه محرمانه­ای که در اعماق     جنگل­ های تنسی در حال انجام است بدست خواهد آمد.
 

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.