وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

فرانسه دوباره هدف داعش قرار گرفت. 130 نفر کشته و بیش از 350 نفر زخمی که حال 99 نفر آنها وخیم است و در بیمارستان‌های نظامی بستری هستند. قربانیان بیشتر جوانانی هستند که دوستانه در محل‌های عمومی مانند قهوه سرا و سالن کنسرت گردهم جمع شده بودند.

داعش با انتشار بیانیه‌ای به زبان‌های فرانسوی و عربی این مکان‌ها را «اماکن شیطانی» نامید. این قهوه سراها از قرن هجدهم در پاریس و نیز در دیگر شهرهای اروپا به عنوان مکان‌های مباحثه و دوستی در زندگی ما دایر هستند. به ما فرانسوی‌ها حمله شد به خاطر آنچه هستیم نه به خاطر آنچه انجام می‌دهیم. اگر این اقدام را اعلان جنگ با تمدن خود بنامیم گزافه نگفته‌ایم. فرانسه یک جمهوری لائیک است که در آن ادیان از حکومت جدا هستند. فرانسه به دلیل اعتقاد به ارزش‌های جهانی، مانعی در برابر رشد نگرش دیگری از جهان (نگرش افراطی گروه‌های سلفی تندرو) است.

درست است که فرانسه طی چهارده ماه اخیر در عملیات ائتلاف غربی علیه «گروه موسوم به امارت اسلامی عراق و شام» شرکت کرده و از 18 نوامبر تسلیحات فرانسه در این عملیات سه برابر شد، ناو هواپیمابر شارل دوگل در خلیج فارس حضور یافت تا نیروی هوایی حاضر در اردن و امارات را کامل نماید. فرانسه همچنین مستشاران نظامی در میان نیروهای کرد دارد که به سمت رقه (مقر گروه داعش) و بازپس گیری آن در حرکتند. بازپس گیری سنجار توسط نیروهای کرد در 13 نوامبر، محور رقه / موصل را قطع کرد. می توان فرض کرد که هدف گیری فرانسه علیه اردوگاه‌های آموزشی در سوریه و نیز حملات علیه سران شبکه هایی که از فرانسه نیرو می‌گیرند، مؤثر بوده است. پاریس همچنین همراه با دیگر قدرتها با پروژه‌های تجزیه «شرق» یعنی با پروژه «خلافت بدون مرز» مخالف است.

فرانسه داعش را دشمن اصلی در فرایند دیپلماتیک وین می‌داند. در وین باید راه حلی برای گذار سیاسی در سوریه یافت شود. لازم است هرچه زودتر جنگ در سوریه پایان یابد. برای افکار عمومی فرانسه و نیز اروپا آسان نیست که بپذیرد آن‌گونه که فرانسوا اولاند (رئیس جمهوری فرانسه) می‌گوید در جنگ هستند. از سال 1989میلادی تاکنون اروپایی‌ها دیگر به جنگ نمی‌اندیشند به یک دلیل منطقی و قابل احترام زیرا صلح میان ملت‌هایی که مدت‌ها با هم در جنگ بودند برای ساخت اروپا ضروری است.

جنگ در اینجا اشکال گوناگونی دارد: عملیات خارجی با هدف باثبات سازی کشورها، البته به تقاضای خود آنها مانند عملیات در کشورهای آفریقایی ساحل صحرا؛ یا عملیات مقابله به مثل علیه اقدامات تروریستی گسترده. داعش گزینه انتخاب زمان و مکان را در دست دارد. می‌دانستیم که پس از شکست داعش در طالیس، اقدامات دیگری در دست طراحی دارد. همانطور که قاضی پیشین ضد تروریست مارک ترویدیک(Marc Trévidic)در اواخر ماه سپتامبر بیان داشت «نبرد واقعی که گروه مدعی امارت اسلامی در نظر دارد علیه کشور ما شروع کند هنوز آغاز نشده است». او به عنوان یک متخصص نظر داد. اما از 13 نوامبر ما در این نبرد هستیم. نوعی جنگ نامتقارن که تاکتیک‌های جدید انتحاری را که تاکنون در صحنه شرق مورد استفاده قرار می‌گرفت، به سرزمین فرانسه وارد کرد. تهدید دیگر از جانب افراد منزوی نیست، تحقیقات مربوط به حملات ژانویه 2015 تأکید دارند که هماهنگی عملیاتی و پیوندهایی با آمران عملیات وجود داشته است.

فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی در حال حاضر در معرض تهدیدات فراملی قرار دارند که آمران آنها در خاورمیانه حضور دارند و مجریان آنها شهروندان تندرو اروپایی هستند. دیگر کشورها هم به ادعای سخنگوی داعش در معرض تهدید قرار دارند مانند: بریتانیا (برج بیگ بن)، به همان دلایل مشابه فرانسه، همچنین ایتالیا (شهر رم) به دلیل مقر واتیکان.

نسبت به تداوم این اقدامات مطمئن نیستیم زیرا داعش امروزه در سرزمین‌های تحت کنترل خود از ثبات برخوردار نیست. این پایگاه سرزمینی که منبع قدرت داعش محسوب می‌شود (وجود ذخایر، توان نیرو گیری، آموزش، شست‌وشوی مغزی) به نوعی عامل ضعف تاکتیکی داعش هم هست زیرا نیروهای کرد در شمال همراه با نیروهای ائتلاف با هواپیما به آنها ضربه می‌زنند. لذا داعش خود را آماده می‌کند تا از منطق سرزمینی به منطق شبکه‌ای بین المللی و هماهنگ جابه‌جا شده و در خدمت نوعی ایدئولوژی تندرو قرار گیرد. در هفته‌های اخیر، گروههای شیعی در شمال بیروت بشدت مورد حمله قرار گرفتند، هواپیمای روسیه در صحرای سینا سقوط کرد، نیروهای بشردوستانه اروپا در بنگلادش و نیز شهروندان افغان مورد حمله قرار گرفتند. داعش در تلاش است تا استقرار خود در لیبی را تقویت کرده تا بتواند به آفریقای سیاه و مصر وارد شود و در این کشور، شعبه داعش نقش رهبری پیدا خواهد کرد.

لذا ما در برابر دو تهدید قرار داریم: تهدید نظامی و ایدئولوژیک. تهدید نظامی جدی است. می‌توان از امکانات نظامی برای نابودی پایگاههای سرزمینی استفاده کرد، اما اقدام علیه شبکه‌ها و سلولهای فعال نشده دشوار است. به تهدید ایدئولوژیک توجه جدی نشده است. داعش پروژه اقتدارگرایی دارد. فرانسوی‌ها درک کردند که داعشی‌ها دشمن هستند لذا روی دوستانشان در شرق برای نابودی این تهدید بالقوه حساب می‌کنند.
ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.