وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

پیامدهای یک استعفا

| شنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۷:۱۰ ب.ظ

دکتر افشار سلیمانی  سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: «بحث هایی که درباره علل استعفای داود اوغلو مطرح می شود مربوط به مسائل پشت پرده است که خیلی نمی توان درباه آنها صحبت کرد. با این حال من فکر می کنم برخی دلایل همچون اینکه داود اوغلو به دنبال قدرت و کنار زدن اردوغان بوده درست نیست؛ چراکه از همان ابتدا برخی دوست نداشتند داود اوغلو رهبر حزب و نخست وزیر ترکیه شود اما با هدایت و تمهیدات اردوغان این اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: «ضمن آنکه اگرچه داود اوغلو در زمینه سیاست خارجی دارای تئوری و نظریاتی است اما وزن ایشان در درون حزب عدالت و توسعه به لحاظ فعالیت های سیاسی کمتر از خیلی از افراد است و در واقع ایشان به واسطه اردوغان به نخست وزیری رسید.؟»

وی افزود: «لذا من گمان می کنم علت اصلی استعفای داود اوغلو ناشی از بروز اختلاف میان وی و اردوغان در برخی مسائل سیاست خارجی و داخلی است و اینکه برنامه هایی که قرار بود وی به عنوان نخست وزیر و طبق تابلویی که اردوغان ترسیم کرده بود انجام دهد، یا نخواست و یا نتوانست انجام دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: «یکی از این اقدامات تغییر قانون اساسی بود که چون حزب عدالت و توسعه نتوانست در انتخابات پارلمانی دو سوم کرسی ها را بدست آورد از این هدف باز ماند که به نظر می رسد داود اوغلو اگرچه در ابتدا موافق چنین هدفی بود اما بعدا روند مسائل در ترکیه را به نحوی دید که امکان داد دموکراسی در ترکیه به خطر افتد و لذا از این هدف عدول کرد و خیلی آن را پیگیری نکرد.

وی ادامه داد: «موضوع دیگر پ ک ک و بحران کردها بود که داود اوغلو نتوانست این مشکل را هم حل کند و لذا من معتقدم در واقع اختلاف دیدگاه میان اردوغان و داود اوغلو موجب استعفای نخست وزیر ترکیه شد.

سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا با این تفسیر القای عنوان کودتا به استعفای داود اوغلو که از سوی برخی مخالفین اردوغان داده شده درست نیست؟، گفت: «به دلیل مواردی که عرض شد این استعفا، کودتا نیست چون با هماهنگی صورت گرفت و قبل از استعفا حتی اردوغان و داود اوغلو با هم دیدار و گفتگو کردند. از سوی دیگر کودتا از سوی فردی صورت می گیرد که ابزار نظامی در اختیار داشته باشد در حالی که عنصر نظامی اصلا در این موضوع دخیل نبوده است.

سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا با این اتفاق تصویری نامطلوب همراه با نوعی دیکتاتوری و خود رایی از اردوغان به مجامع بین المللی مخابره نمی شود؟، گفت: «در این موضوع که اردوغان در برخی مسائل داخلی و به خصوص در برخورد با مخالفان تندروی داشته شکی نیست اگرچه این برخوردها نیز از سوی قوه قضائیه صورت گرفته و ایشان مستقیم ورود نکرده است؛ اما من معتقدم این تندروی های اردوغان، ترکیه را به سمت دیکتاتوری نخواهد برد.

وی ادامه داد: «ترکیه یک شبه به این مرحله نرسیده و یک فرایند سیصد ساله از قبل از امپراطوری عثمانی طی شده و بعید است این کشور به سمت دیکتاتوری حرکت کند اگرچه برخوردهایی هم با روزنامه نگاران و مخالفان صورت گرفته است.

وی افزود: «مولفه های داخلی و خارجی ترکیه به عنوان کشوری که عضو چند نهاد بین المللی از جمله ناتو است و قصد ورود به اتحادیه اروپا و شنگن دارد و وجود نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و رسانه های آزاد و گسترده در این کشور امکان سقوط آن به سمت دیکتاتوری را بعید نشان می دهد. لذا به نظر نمی رسد استعفای داود اوغلو آسیب خیلی جدی به این کشور بزند.

سلیمانی درباره پیامدهای استعفای داود اوغلو برای حزب عدالت و توسعه و همچنین کشور ترکیه از منظر سیاسی، اقتصادی و بین المللی گفت: «در رابطه با داخل حزب خیلی مشکلی ایجاد نمی کند و اینکه مثلا بخواهد انشعاب یا یارگیری شود بعید است؛ چنانکه قبلا هم عبدالله گل که به لحاظ وزن حزبی بالاتر از داود اوغلو است با سکوت خود حرکتی مشابه داود اوغلو داشت اما اتفاق خاصی روی نداد.

وی ادامه داد: «البته اگر قضایا به سمتی برود که در برابر اقدامات اردوغان لشکر ذخیره ای از مخالفان درون حزبی شکل بگیرد باید درباره پیامدهای این اتفاق تامل کرد اما در حال حاضر امکان بروز پیامد خاصی بعید است.

وی افزود: «اما درباره مسائل اقتصادی و سیاست خارجی ترکیه نیز باید گفت از آنجا که در ترکیه یک ساختار شکل گرفته است باز هم اتفاق خاصی روی نخواهد داد. اگرچه ممکن است روزی حزب عدالت و توسعه قدرت را از دست بدهد یا مجبور به ائتلاف شود اما با رفتن یک نفر اتفاق خاصی در روابط خارجی و اقتصادی ترکیه روی نخواهد داد.

سفیر پیشین ایران در آذربایجان درباره برخی زمزمه ها مبنی بر نخست وزیری داماد اردوغان گفت: «اگر بنده جای اردوغان بودم چنین کاری نمی کردم. اساسا طبق قانون اساسی ترکیه رهبر حزب حاکم به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود و از آنجا که اردوغان در حال حاضر رهبر حزب عدالت و توسعه نیست در واقع در حال دخالت در این موضوع است و این هم از مواردی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: «من معتقدم در شرایط کنونی ترکیه، نخست وزیری داماد اردوغان آسیب بیشتری نسبت به استعفای داود اوغلو برای این کشور خواهد داشت.

منبع:Fararu.com


ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.