وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

نکاتی درباره پنجمین آزمایش اتمی کره شمالی

| شنبه, ۲۰ شهریور ۱۳۹۵، ۰۲:۲۳ ب.ظ

i.            قدرت انفجار

اولین سوال بزرگ این است که قدرت آزمایش تازه اتمی کره شمالی چه اندازه بوده و آیا این بار قدرت بیشتری داشته است؟

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ادعا کرده بود که آزمایش چهارم در ژانویه آزمایش بمب هیدروژنی بوده است. انفجار هیدروژنی با گداخت هسته‌ای شکل می‌گیرد. قدرت این انفجار معادل ۶ تا ۸ کیلوتن تی‌ان­تی تخمین زده شد. نکته کلیدی آن است که قدرت آزمایش یاد شده هیدروژنی ماه ژانویه احتمالا از آزمایش قبل از آن، یعنی آزمایش سوم کوچک‌تر بود. انفجار اتمی سوم کره شمالی قدرتی معادل ۸ تا ۱۰ کیلوتن داشت و در عین حال بمب هیدروژنی هم نبود. آزمایش چهارم در عمقی دو برابر آزمایش سوم انجام شد، و ظاهرا کیم امیدوار بود که قدرت آن به ۵۰ کیلوتن برسد، قدرتی که از یک بمب هیدروژنی انتظار می‌رود.(اما ظاهرا این انتظار عملی نشد) بر این اساس، آیا انفجار پنجم که امروز خبرش منتشر شده، از آزمایش‌های اتمی قبلی کره شمالی پرقدرت‌تر بوده است؟ تخمین‌های اولیه این بود که قدرت آزمایش جدید، حدود ۲۰ کیلوتن بوده است؛ هرچند مقام‌های کره جنوبی این عدد را ۱۰ کیلوتن تی‌ان‌تی تخمین می‌زنند. با توجه به این ارقام می توان گفت که قدرت انفجار تازه اتمی کره شمالی، قوی‌تر از انفجار چهارم بوده است.

ii.            نیت تهاجمی کیم جونگ اون

امسال کره شمالی چهارمین و پنجمین آزمایش اتمی خود را انجام داد و ماهوارهای را پرتاب کرد که تصور می‌شود موشک بالستیک قاره‌پیما بوده است. همچنین بیش از ۳۰ موشک بالستیک با برد ۲۰۰ کیلومتر و بیشتر آزمایش کرد که از کل موشک‌های بالستیک آزمایش شده در تاریخ این کشور بیشتر است.

تحریم‌های بین‌المللی که به خاطر این آزمایش‌ها بر کره شمالی تحمیل شد اقتصاد این کشور را تحت فشار گذاشته است.کیم جونگ اون ادعا می‌کند که آمریکا و کره جنوبی در حال برنامه‌ریزی برای حمله به کشورش هستند، هرچند این خود کیم است که متهم شده به بحران در شبه جزیره دامن می‌زند.این آزمایش پنجم هم بحران دیگری به منطقه افزوده است. مخصوصا که از نظر زمانی سه سال با آزمایش اتمی قبلی کره شمالی فاصله دارد.

رهبر کره شمالی سعی می‌کند ضعف‌های دیگر خود را با این آزمایش‌ها بپوشاند. او رهبر ضعیفی است که از قساوت برای کنترل نخبگان و عموم مردم استفاده می‌کند. همچنین کیم سعی دارد با این آزمایش‌ها ارتش را تقویت کند.هر تحریک جدیدی که کره شمالی انجام می‌دهد نشان دهنده آن است که رهبر این کشور بیشتر و بیشتر با فشار داخلی روبه‌رو است و سعی دارد این فشار را منحرف کند.

آیا ممکن است مانند پدرش در سال ۲۰۱۰ یک حمله محدود را انجام دهد؟ در آن سال کره شمالی جزیره‌ای از کره جنوبی را به توپ بست. در رسانه‌ها تصور بر این بود که این حمله با تحریک کیم جونگ اون جوان صورت گرفته است.

iii.            آیا فهم درستی از انگیزه‌های کره شمالی وجود دارد؟

کیم جونگ اون دسامبر گذشته به وضوح اعلام کرد که دانشمندان او به بمب هیدروژنی دست یافته‌اند که می‌تواند روی موشک‌های بالستیک نصب شود.اما ششم ژانویه مشخص شد که این آزمایش اتمی چندان موفق نبوده است.احتمالا او صبر کرد تا زمانی که دانشمندان اعلام کنند مشکلات فنی را حل کرده‌اند.بنابر این قدرت آزمایش اتمی برای ارزیابی توان هسته‌ای کره شمالی اهمیت زیادی دارد مخصوصا اگر دانشمندان بخواهند زنده بمانند.

iv.            چین چه می‌گوید؟

چند ماه پیش آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند که برای مقابله با تهدیدهای موشکی کره شمالی سامانه دفاع موشکی (تاد) را در خاک کره جنوبی مستقر می‌کنند.در کره جنوبی و چین مخالفت‌هایی با استقرار این سامانه دفاع موشکی شکل گرفت. چین مانند یک به اصطلاح "قدرت بزرگ" عمل نکرده و جلوی شریک خود کره شمالی را نگرفته است.

الان پکن باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد مسئولیت‌پذیر باشد و کره شمالی را محدود کند یا این کشور فقط نگران امنیت خود است و می‌خواهد توجه‌ها را از نقض قوانین بین‌المللی توسط این کشور در آب‌های دریای جنوبی چین منحرف کند.

v.            اگر آمریکا رویکردش را تغییر دهد

ایالات متحده در مقابل کره شمالی از سیاست "صبر استراتژیک" پیروی می‌کند و به این کشور اجازه می‌دهد که به توسعه اتمی و تحرکات خود بدون توجه به تمهیدات بازدارنده ادامه دهد.اگر آمریکا بخواهد به طور جدی مانع کره شمالی شود باید این رویکرد را تغییر دهد. تهدیدات کره شمالی به سویی می‌رود که لازم است آمریکا و متحدان منطقه‌ای او به آن واکنش نشان دهند.

در همین حال مردم کره جنوبی باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند آمریکا از آنها در مقابل تهدیدات  کره شمالی محافظت کند. در مقابل بسیاری از مخالفان سیاست‌های کره شمالی، بعضی هم فکر می‌کنند که این کشور فقط یک همسایه مهربان است. این آزمایش اتمی ممکن است نظر بعضی از این آدم‌ها را تغییر دهد اما دولت کره جنوبی باید آنانی را هم که نظر دوستانه‌شان به کره شمالی تغییر نکرده، در نظر بگیرد.

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.