وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

جنگ نیابتی و نکته کوچکی در مورد آن

| شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۳۵ ب.ظ

جنگ نیابتی پدیده تازه‌ای نیست

اگر در وب جستجو کنید یا به کتابهای تاریخی سر بزنید، معمولاً از جنگ سرد به عنوان نمونه‌ای از جنگ نیابتی نام می‌برند؛ زمانی که شوروی و آمریکا در اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر جهان، با یکدیگر در رقابت سنگین بودند.

با این حال مهم است بدانیم که جنگ نیابتی تقریباً به اندازه‌ی خودِ جنگ قدمت دارد. در حدی که حتی حدود بیست و پنج قرن پیش، ایران با اسپارتا در جنگ با آتن همراه شد با حمایت از شورشیان آتن عملاً نمونه‌ای از جنگ نیابتی را ایجاد کرد.

دولت‌ها برای جنگ نیابتی توضیحات و توجیهات فراوانی دارند. از جمله اینکه می‌کوشند با این کار، از جنگ رو در رو اجتناب کنند یا جنگ‌ها و اختلافات خود را با هزینه‌ی کمتر (یا به هزینه‌ی دیگران) مدیریت کنند.

کاربرد دیگر جنگ نیابتی هم این است که دولت‌ها علیه یکدیگر اهرم فشار ایجاد می‌کنند. هم‌چنین به برآوردی دائمی از قدرت جبهه‌ی مخالف خود می‌پردازند.

ضمن اینکه در فضایی که اعتماد بین کشورها کمرنگ می‌شود، جنگ نیابتی البته معمولاً به قیمت تخریب یک سرزمین به ابزاری برای اعتبارسنجی دوستی‌ها و ائتلاف‌ها تبدیل می‌شود.

آیا تا به حال شده که برای اینکه از عمق دوستیِ دوست‌تان مطمئن شوید، یک سیلی محکم در گوش فرد دیگری بنوازید و بعد بنشینید و ببینید که دوست‌تان از شما حمایت می‌کند یا فردی که سیلی خورده است؟ (نخندید. در مقیاس جهانی گاهی چنین اتفاق‌هایی می‌افتد).

جنگ نیابتی به عنوان یک استعاره

اگر جنگ نیابتی را به خوبی بشناسیم و مصداق‌های آن را ببینیم و بکوشیم تحلیل کنیم، دانشی که در ذهن‌مان شکل می‌گیرد می‌تواند به تحلیل بهتر و عمیق‌تر بسیاری از رویدادهای اطراف حتی آنهایی که در ظاهر از جنس جنگ نیستند منتهی شود.

مثلاً شاید بتوان در بحث مدیریت تعارض از تعارض نیابتی سخن گفت.

به این شکل که شما و همکارتان سال‌هاست با هم مشکل دارید (مثلاً به خاطر ارتقاء یکی از شما دو نفر در سلسله مراتب سازمانی)

اما ترجیح می‌دهید چنین بحثی مستقیماً مطرح نشود.

حالا مدتی است که می‌خواهند یک پیمانکار جدید برای پختن غذای شرکت انتخاب کنند و شما می‌بینید که همکارتان پیمانکار X را مناسب می‌داند. شما فقط برای انتقام گرفتن از او پیمانکار Y را پیشنهاد می‌کنید.

بعد احتمالاً هر دو پیمانکار گرفتار بازی شما می‌شوند. آنها باید مدام با هم رقابت کنند. شاید حتی سوسکی در غذای پیمانکار X بیندازید و بعد از واحد سلامت سازمان خود بخواهید که پیمانکار X را خلع کند. حتی ممکن است همکار شما، پول پیمانکار Y را دیرتر بدهد تا آنها هم در اعتراض چند روز غذا را تحویل ندهند و بعد همکار شما بگوید که پیمانکار Y‌ درکی از محدودیت‌ها و مشکلات رایج سازمانی ندارد: «خالا می‌مُردند این چند روز غذا بدهند تا فاکتورشان را پرداخت کنیم؟ یعنی ما را این‌قدر هم قبول ندارند؟».

پیمانکار X و Y تمام همت خود را صرف بهبود کیفیت غذا می‌کنند، بی آنکه بدانند اصل ماجرا از جای دیگری آب می‌خورد و آنها قربانی رقابتی هستند که در اثر رقابت برای  کسب موقعیت برتر در چارت سازمانی شکل گرفته است.

یکی از جاهایی که بحث جنگ نیابتی یا تعارض نیابتی شکل می‌گیرد، در رابطه‌ی میان مردم و دولت‌هاست.

مثلاً مشکل اقتصادی وجود دارد و مردم به تعارض نیابتی در حوزه‌ی ورود به ورزشگاه می‌پردازند.

یا اختلاف دیدگاه سیاسی وجود دارد و مردم به تعارض نیابتی در حوزه‌ی برگزاری کنسرت مشغول می‌شوند.

تعارض‌های نیابتی هم مثل هر اختلاف نیابتی دیگر، می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد و فرصت‌ها و تهدیدهایی ایجاد کند. اینکه تشخیص دهیم کجاها چنین چیزی مفید است و کجاها مناسب نیست به ذهنی بسیار دقیق و قدرت تحلیل سیستمی نیاز دارد (که قطعاً این ویژگی شامل فردی مثل من نمی‌شود).

بنابراین صرفاً در حد شعور کم و عقل ناقص خودم می‌گویم که فکر می‌کنم زمین اصلی بحث بین دولت و مردم در هر کشوری اقتصاد است.

تعارض‌های نیابتی در حوزه‌های دیگر می‌توانند نکات مثبت بسیاری داشته باشند. دو طرف به ارزیابی موقعیت خود و طرف مقابل می‌پردازند. حرف زدن با یکدیگر را یاد می‌گیرند. تعامل سازنده شکل می‌گیرد. جناح‌بندی‌ها مشخص می‌شود. چانه‌زنی‌ها انجام می‌شود. افراد توانمند و ناتوان و موضع‌گیری‌های پخته و ناپخته مشخص می‌شوند و خیلی اتفاق‌های خوب دیگر.

اما گاهی اتفاق عجبیی می‌افتد. کسانی پیدا می‌شوند که در برخی از سرزمین‌های نیابتی، حساسیت‌های زیادی دارند. آنها برای اینکه جنگ از سرزمین نیابتی خارج شود، آن را به سرزمین دیگر (مثلاً اقتصاد) می‌کشند.

در چنین شرایطی، این خطر وجود دارد که همه‌ی میدان‌های اختلاف و تعارض دچار بی‌ثباتی شوند. آن‌هم در شرایطی که طرفین تعارض هنوز در زمین‌های کوچک‌تر و ساده‌تر، گفتگو و تعامل سازنده را تمرین نکرده‌اند.

نظرات  (۱)

خیلی مفید و قابل استفاده بود👌👌👌

ارسال نظر

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.