وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

تغییر روش خرید زمین

با آگاهی فلسطینیان از مسئله خرید زمین و عدم فروش زمین به یهودیان ،آنها همچون همیشه، روی به خدعه آوردند. یهودیان مباشرانی ظاهرا مسلمان یا مسیحی را که مزدور و عامل یهودیان بودند استخدام کردند تا واسطه خرید زمین برای یهودیان باشند. این مباشران، زمین های فلسطینیان را خریداری کرده، در اختیار یهودیان قرار می دادند. یکی از همین مباشران که بین جنگ اول و دوم جهانی به خرید زمین های فلسطینیان برای آژانس یهود می کرد، سیدضیاءالدین طباطبایی، عامل انگلیسی کودتای 28 مرداد در ایران بود.

برخی یهودیان نیز با در تنگنا قرار دادن مسلمانان از طریق آلوده کردن برخی از آنها به قمار یا ماجراهای عاشقانه ساختگی، برخی را مجبور به فروش زمین های خود می کردند.

زمین هایی که انگلستان به یهودیان داد

بخش دیگری از زمین هایی که در اختیار یهودیان قرار گرفت از طریق انگلستان و کاملا خلاف توافقات بین المللی به یهودیان واگذار شد.

از سال 1922 انگلستان با خدعه ای که به فرانسه زد، با لغو توافقی (سایکس- پیکو) که در خفا با فریب عرب های جاه طلب منطقه با فرانسه منعقد کرده بود، از سوی جامعه ملل به عنوان قیم و سرپرست فلسطین تعیین شد. انگلستان بین این سال های 1922 تا 1948 قیمومت فلسطین را برعهده داشت و وظیفه اش این بود که در این مدت قیمومیت، شرایط استقلال کشور فلسطین را برای ساکنان آن- که پیش از آن تحت حاکمیت امپراتوری عثمانی بودند- فراهم آورد.

اما انگلستان در این مدت تنها به یهودیان کمک کرد. این روباه مکار عرصه سیاست، علاوه بر تسریع و توسعه مهاجرت یهودیان و انواع کمک های لجستیک و نظامی و آموزش های نظامی که به یهودیان کرد و دست آنها را در کشتار و ترور مسلمانان بازگذاشت به مرور شرایط خرید زمین برای یهودیان را آسان کرد و بر فلسطینیان سخت گرفت. ضمن آنکه هرجا که می توانست زمینی را خریداری کند و در اختیار یهودیان و آژانس یهود قرار دهد، این اقدام را انجام داد. انگلستان، سرانجام تیر خلاص را در سال 1948 زد. در شبی که یهودیان فردای آن، اعلام تأسیس رژیم کشور مجعول اسرائیل را اعلام کردند، نیروهای انگلیسی شبانه فلسطین را ترک کردند و تمام زمین ها و ساختمان هایی که ساختمان های دولتی و حاکمیتی محسوب می شدند را در اختیار یهودیان قرار دادند. انگلیسی ها حتی سلاح های خود را به یهودیان دادند و نیمه شب، دست خالی فلسطین را ترک کردند.

چقدر زمین به یهودیان فروخته شد؟

براساس اسناد باقیمانده از دوره قیمومیت انگلستان بر فلسطین که تا یک شب قبل از اعلام تأسیس رژیم مجعول صهیونیستی پایان یافت، تمامی زمین هایی که مباشران خیانت کار از مسلمانان خریداری کردند و به یهودیان فروختند به اضافه زمین هایی که در اختیار انگلستان بود و آنها را به یهودیان واگذار کردند، جمعا کمتر از 6 درصد سرزمین فلسطین را تشکیل می دهند. حال با این آمار این سؤال به وجود می آید که بقیه سرزمین فلسطین چگونه در اختیار صهیونیست ها قرار گرفت؟ تاریخ فلسطین بیانگر این موضوع است و پاسخ این سؤال چیزی جز از راه «غصب» نیست. صهیونیست ها با کشتار وسیع فلسطینیان در روستاها و شهرهای فلسطینی آنها را مجبور به رها کردن خانه و کاشانه و زمین هایشان کردند.

تراژدی یک زمین فروشی معاصر

طی سالهای پس از غصب سرزمین فلسطین از سوی صهیونیست ها باز هم فلسطینیانی بوده اند که همچون مباشران خائن بین دو جنگ جهانی، به صهیونیست ها زمین فروشی کرده اند. یکی از این زمین فروشی ها معاصر طی روزهای گذشته فاش شده است.

کریوس تئوفیلوس سوم، اسقف اعظم کلیسای ارتودکس روم، کسی است که اسنادی از محل سکونتش بیرون آمده و منتشر شده که نشان می دهد وی به همراه 4 نفر از نزدیکان محمود عباس، رئیس غیرقانونی تشکیلات خودگردان، در فروش و اجازه زمین های مربوط به کلیسای ارتودکس در قدس، به صهیونیست ها دست داشته اند. تئوفیلوس، یکصد و چهل و یکمین اسقف اعظم کلیسای ارتودکس روم است و رسانه های فلسطینی نوشتند این عدد براساس اسنادی که از خانه وی به بیرون آمده اند دقیقا برابر با تعداد زمین هایی است که به صهیونیست ها اجاره داده یا فروخته است.

4 نفری که از تشکیلات خودگردان با تئوفیلوس همکاری داشته اند عبارتند از: ماجد فرج، رئیس دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین، کریم شحادة، وکیل محمود عباس، سرلشکر اسماعیل شحادة، همراه همیشگی ابومازن و طارق محمود عباس، فرزند ابومازن.

رسانه های فلسطینی فاش ساختند ماجد فرج در ازای این خرید و فروش ها به 42 هکتار زمین در بیت لحم به جای زمین های قدس دست یافت. این رسانه ها افزودند ابومازن قصد داشت ماجد فرج را از کار برکنار کند اما پس از فاش شدن اسناد این زمین فروشی از این کار خودداری کرد. از سوی دیگر پس از رسوایی تئوفیلوس، ابومازن قصد نداشت همچون هر سال در جشن آغاز سال میلادی در کلیسای ارتودکس روم شرکت کند ولی ماجد فرج او را تهدید کرد، در صورتی که این اقدام را انجام دهد اسناد مشارکت فرزند ابومازن، طارق محمود عباس را فاش خواهد کرد. لذا ابومازن در این جشن شرکت کرد.

مردم فلسطین پس از انتشار اخبار مذکور تئوفیلوس را تحریم کردند و با ایجاد کمپین هایی از شرکت در جشن های کلیسای اردتودکس روم که هر ساله در کلیسای المهد در بیت لحم برگزار می شود خودداری کردند و با ساختن هشتگ هایی مبنی بر خائن خواندن تئوفیلوس وی را به عبرت گرفتن از سرنوشت اسقف اعظم پیش از خودش فراخواندند. اسقف اعظم کلیسای ارتودکس، پیش از تئوفیلوس ، ایرینیوس بود که به دلیل فروش زمین در دو سمت خط سبز از مقامش برکنار شد. یادآور می شود اسقف اعظم کلیسای ارتودکس روم از یونان انتخاب و به این کلیسا می آید.

نظرات  (۱)

 • همیار رایانه
 • همیار رایانه(9099071728 ) پاسخگوی تلفنی سوالات و مشکلات رایانه ،موبایل ، تبلت ، لب تاب، مشکلات اینستاگرام و تلگرام و ....

  عکس زیبایی بود و خدا کودک دلبند شما را حفظ کند .

  همیار رایانه پاسخگوی تلفنی سوالات ومشکلات رایانه ، موبایل ، تبلت ، لب تاب ،مشکلات اینستاگرام و تلگرام و ....

  شماره تماس  9099071728

  پاسخگویی به صورت شبانه روزی حتی ایام تعطیل.

  www.hamyarrayaneh.ir  سایت :

  برای آشنا شدن با آخرین اخبار فناوری به کانال ما بپیوندید.

  تلگرام :

  https://t.me/HamyarRayaneh

   اینستالگرام :

  https://instagram.com/_u/hamyarrayaneh

  ارسال نظر

  تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.