وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

۵ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

          سومین قسمت از مجموعه مستند جغرافیدانان مسلمان

با موضوع نهضت ترجمه و فعالیت های علمی خوارزمی

 

 

دومین قسمت مجموعه «جغرافیدانان مسلمان»

با موضوع جغرافیا وسیله ای برای اشاعه دین

 

نخستین قسمت مجموعه «جغرافیدانان مسلمان»

با موضوع اولین اکتشافات جغرافیایی ایرانیان

 

 

 

 

 

در چهارگوشه جهان انسان‌ها سرگرم جنگ و خونریزی هستند و غافل از آنکه تغییرات آب و هوایی به صورتی خزنده و بی‌سر و صدا حیات بشر را تهدید می‌کند.

 بر اساس یک گزارش جامع تغییرات آب و هوایی به اندازه نیم قرن سلامت جهانی را تهدید خواهد کرد. تجزیه و تحلیل‌های این گزارش نتیجه می‌گیرد که اگر تلاش شود تا مصرف سوخت‌های فسیلی کاهش یابد، نتایج آن بهتر از دست و پنجه نرم کردن با بحران گرم شدن زمین است و نتایج و فرصت بهتری را برای سلامت مردم قرن بیست و یکم فراهم خواهد کرد. به گزارش«آفتاب» به نقل از گاردین، این تحقیق که با کمک کارشناسان و متخصصین محیط زیست از سراسر جهان صورت گرفته، توسط سازمان سلامت جهانی سازمان ملل پشتیبانی می‌شود.

استاد آنتونی کاستلو رئیس این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: امروزه در جائی ایستاده‌ایم که تغییرات جوی یکی از مهمترین مسائل سلامتی انسان است، اما متاسفانه این موضوع در سیاست‌های کشورها مورد اهمال و غفلت قرار می‌گیرد.

جالب‌ترین خطوط مرزی جهان +(تصاویر)

| پنجشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۲:۰۸ ق.ظ

برخی از جهانگردان باتجربه می‌دانند که همزمان می‌توانند در دو کشور یا حتی سه کشور باشند. خط مرزی برخی از کشورها صرفا یک خط جغرافیایی است، ولی همین خط در بعضی از کشورهای دیگر محل درگیری و قدرت‌نمایی کشورها است.


برای مطالعه ادامه مطلب لطفاً کلیک نمایید.