وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

۲ مطلب در مرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

اگر عربستان سقوط کند چه اتفاقی می‌افتد؟

| پنجشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵، ۰۶:۴۹ ب.ظ

با نزدیک شدن عربستان به طرح تحول ملی (NPT) و چشم‌انداز 2030 که در ماه آوریل توسط شاهزاده محمد بن سلمان ارائه شد، سعودی‌ها وارد دوره‌ای از بلاتکلیفی شدید می‌شوند. چشم‌انداز 2030 هدف ساده کردن بوروکراسی دولتی، افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و جلوگیری از بیکاری جوانان را دارد تا وابستگی اقتصاد به نفت پایان یابد.

 NTP و چشم‌انداز 2030 می‌تواند جامعه عربستان را پر جنب‌وجوش و پایدار کند. یا ممکن است ثبات نسبی پادشاهی را تضعیف کند و عواقب مخربی برای خاورمیانه و همچنین انرژی جهانی و بازارهای مالی به وجود آورد.

اگرچه بسیاری از کشورهای عربی در طول بهار عربی در سال 2011 تظاهرات و درخواست‌های زیادی برای آزادسازی سیاسی داشتند، اما عربستان سعودی از صلح و ثبات نسبی برخوردار بود. بااین‌حال، تغییرات در سیستم اجتماعی و اقتصادی این کشور می‌تواند زمینه را برای مخالفت‌هایی مشابه ایجاد کند.


  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۲۸ مرداد ۹۵ ، ۱۸:۴۹

سیر تحول جنبش های اسلامی

| يكشنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۰:۰۰ ق.ظ

جزوه سیر تحول جنبش های اسلامی سعی دارد علاوه بر آشنایی با نحوه ی شکل گیری جنبش های اسلامی و نحوه ی انحطاط آن ها بتواند آشنایی جزئی با اهداف، رهبران و تفکرات آن ها ایجاد نماید. لذا با توصیه به مطالعه این جزوه که در ۲ جلد توسط واحد مطالعات قرارگاه شهید باقری تدارک دیده شده است، می توانید آشنایی با سیر تحول جنبش های اسلامی داشته باشید.

برای دریافت جزوه لطفاً روی عکس کلیک نمایید.

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۰۳ مرداد ۹۵ ، ۱۰:۰۰