وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

ژئـــوپلیتیـک بـرای صلـح ابنـــاء بشــر
وبسایت شخصی محمـود نـورانــی

** معرفی کتاب **

کتاب «علل پیدایش و بقای کشور ایران»
اثر دکتر «محمدرضا حافظ نیا»و«ابوالفضل کاوندی کاتب»
تهران: انتشارات سمت
چاپ: ۱۳۹۶

کشورها، برجسته‌ترین تقسیم‌بندی سیاسی ـ جغرافیایی مستقل جهان کنونی هستند و همچنان از مهم‌ترین بازیگران نظام بین‌المللی به شمار می‌روند. اینکه چه عامل و یا عواملی زمینه پیدایش کشورها و همچنین ماندگاری آن‌ها را فراهم می‌سازد، از موضوعات مورد مطالعه جغرافیای سیاسی است که از آن با نام علت وجودی و علت بقا یاد می‌شود. عوامل پیدایش و بقای کشور بر یکپارچگی ملی و ساخت هویتی مستقل تأثیرگذارند و تبدیل به شالوده‌های هویت ملی کشورها می‌شوند.
ایران امروز نیز بخشی از جغرافیا، فرهنگ، تاریخ دیرپا و مردمان ساکن فلات ایران در نقشه سیاسی جهان است. بارزترین ویژگی کشور ایران، گوناگونی در پدیده‌های طبیعی، انسانی و سرگذشت پرتلاطم تاریخی است. آنچه سبب شده است تا نام یگانة ایران همگام با این گوناگونی شکل گیرد پرسش نوشتار پیش روست.
فصل های سه گانه این کتاب عبارت اند از:
🔸 فصل اول: تعریف‌ها و مباحث نظری
🔸 فصل دوم: نیروهای زیربنایی علت وجودی و بقای ایران
🔸 فصل سوم: نیروهای روبنایی علّت وجودی و بقای ایران
در بخشی از آغاز این اثر می خوانیم: «ایران کشوری تاریخی است که از مدنیت و شکل گیری حکومت در آن سده ها می گذرد، بارزترین ویژگی جغرافیایی ایران تنوع پدیده های طبیعی و انسانی است. تاریخ ایران نیز زیر نفوذ جغرافیا ، میزبان رخدادهای شگرفی بوده است. آنچه امروز ایران نامیده می شود بخشی از جغرافیای فلات ایران و تاریخ مردمان ساکن در آن جاست . جایگاه ایران در جنوب غرب غرب آسیا و در همسایگی تمدن های کهن ، میان رودان، مصر، یونان، توران، چین و هنر و مرکزیت جهان مسکون در دوران باستان از این سرزمین به گفته زرین کوب گذرگاه حوادثی ساخته است که از تاریخ آن سی سده می گذرد . در این فاصله ، ایران شاهد پیروزی ها و شکست ها، شادی ها و غم ها، حوادث طبیعی، ویرانی و آبادانی، جنگ ها و حتی دست اندازی بیگانگان به خاک خود بوده است. پرسش ازسر آمیختگی پیدایش ایران با تنوع هویتی آن ، به موضوع کنونی نوشتار حاضر است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان

۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

A Geostrategy for Eurasia

| چهارشنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۴۹ ب.ظ

برژینسکی معتقد است اوراسیا در دوران جنگ سرد ،صحنه اصلی رقابت بین دو ابرقدرت جهان بود و در عصر پس از جنگ سرد نیز عرصه اختلاف و درگیری میان قدرت های بزرگ باقی خواهد ماند.او می گوید قدرتی که بر اوراسیا تسلط داشته باشد می تواند بر دو منطقه از مناطق سه گانه مهم (که از لحاظ اقتصادی پیشرفته ترین مناطق می باشند)نظارت پیدا کند.حدود 75 درصد از مردم جهان در اوراسیا زندگی می کنند و بیشترین ثروت فیزیکی جهان در این قلمرو واقع شده است . حدود  شصت درصد از درآمد جهان و حدود سه چهارم از منابع انرژی شناخته شده جهان به اوراسیا تعلق دارد.تمام قدرت های هسته ای به غیر از یک قدرت در منطقه اوراسیا قرار دارند.

در فایل ضمیمه زیر خلاصه ای از آنچه که برژینسکی برای اوراسیا مفهوم سازی نموده است برایتان عرضه داشته ام.

نکته: تکست به زبان انگلیسی می باشد.صفحه اطلاعات شخصی برژینسکی در Wikipedia


A Geostrategy for Eurasia

برای مطالعه فایل لطفا کلیک نمایید.


  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۱۶ خرداد ۹۷ ، ۱۴:۴۹

چرا چین به ایران نیاز دارد؟

| جمعه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۳۵ ق.ظ

ایران نه تنها در در زمینه تهدیدات امنیتی مشترک در آسیای مرکزی بلکه در حوزه همکاری در زمینه انرژی هم برای چین یک شریک استراتژیک است.

چرا چین به ایران نیاز دارد؟

چین به لحاظ اقتصادی، سیاسی و امنیتی به ایران نیاز دارد.

در پی خروج یک­جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، نگرانی‌هایی درباره امکان استمرار روابط تجاری ایران با دیگر کشور‌ها بوجود آمد.

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۱۱ خرداد ۹۷ ، ۱۱:۳۵